"Politiikka on ryhmäsuoritusta, ei yksilölaji" – Karkkilan luottamushenkilöpaikoista ei tarvinnut äänestää

Karkkilan kaupunginhallitus 2021-2023: Pertti Toikka (vas.), Seppo Meri, Paula Salapuro, Markku Korhonen, Jani Laaksonen, Essi Jumisko, Outi Pietiläinen, Mika Tallgren ja Heli Ahjoniemi. Vesa Valtonen

Vesa Valtonen

Luottamushenkilöpaikkojen valinnat sujuivat Karkkilan uuden kaupunginvaltuuston ensimmäisessä kokouksessa maanantai-iltana varsin sopuisasti, vaikka pari lyhyttä neuvottelutaukoa tarvittiinkin – äänestämiseen ei tarvinnut ryhtyä kertaakaan.

Kaupunginvaltuustoa johtaa seuraavat kaksi vuotta kokoomuksen toisen kauden valtuutettu Anna Tallgren – Karkkilan historian ensimmäinen nainen tässä tehtävässä.

Valtuuston ensimmäinen varapuheenjohtaja on sosialidemokraattien Päivi Hellgren, toinen varapuheenjohtaja on vasemmistoliiton Jarkko Ilonen ja kolmas varapuheenjohtaja on Karkkilaan Sitoutuneet KS -valtuustoryhmän Raine Klemola.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja on KS-ryhmän Markku Korhonen. Ensimmäinen varapuheenjohtaja on sosialidemokraattien Mika Tallgren ja toinen varapuheenjohtaja kaksivuotiskaudella on Seppo Meri.

Valtuuston puheenjohtaja Anna Tallgren luonnehti alkanutta valtuustokautta merkittävien päätösten kaudeksi.

Hän muistutti, että politiikka on ryhmäsuorittamista – ei yksilölaji.

 –Meillä on erilaisia arvoja, päämäärä on yhteinen. Näissä tehtävissä tarvitaan kykyä kompromisseihin, myös taitoa hävitä.

Tuore puheenjohtaja kannusti kaikkia luottamushenkilöitä – erityisesti uusia – osallistumaan kaikkiin tarjolla oleviin koulutuksiin.

Ensimmäinen koulutus oli kalenterissa kuluvan viikon torstaille, mutta se peruuntui kouluttajan sairaustapauksen seurauksena.

Valtuuston maanantaisessa kokouksessa tehtiin seuraavia valintoja luottamushenkilöpaikkoihin:

Kaupunginhallitus 2021-2023: puheenjohtaja Korhonen Markku (varajäsen Riikonen Hannu), Toikka Pertti (Linnakoski Teemu), Pietiläinen Outi (Paunonen Melinda), ensimmäinen varapuheenjohtaja Tallgren Mika (Jumisko Juha), Jumisko Essi (Boström Marianne), toinen varapuheenjohtaja Meri Seppo (Arvila Olli-Pekka), Salapuro Paula (Ryyppö Roosa), Ahjoniemi Heli (Ahjoniemi Satu), Laaksonen Jani (Lehtonen Pertti).

Lautakunnat valittiin nelivuotiskaudelle 2021-2025.

Valtuuston vaalilautakunta: Puheenjohtaja Partanen Mari (varajäsen Paunonen Melinda) Salapuro Paula (Laine Kari), varapuheenjohtaja Tallgren Mika (Jumisko Essi), Ahjoniemi Satu (Ahjoniemi Heli) ja Laaksonen Jani (Stigell Reima).

Kasvatus- ja opetuslautakunta: puheenjohtaja Örnmark Heidi (varajäsen Jumisko Essi), varapuheenjohtaja Myllylahti Eevi (Partanen Mari), Moisander Marja (Sinervä Kati), Liesmala Anssi (Nordberg Mark), Sundström Mia (Hämäläinen Kaarina), Huotari Eino (Kalliaisenaho Mika), Stenholm Aulis (Salonen Rauno), Henttonen Antti (Torjama Jiida), Auvinen Hannamari (Pohjola Lauri).

Vapaa-aikalautakunta: puheenjohtaja Palenius Timo (varajäsen Kuusholma Helena), varapuheenjohtaja Ilonen Jarkko (Ollakka Erkki), Heino Asko (Nordberg Mark), Linnakoski Teemu (Savolainen Heidi), Partanen Mari (Heikkinen Paula), Kinnunen Anja (Vepsäläinen Tero), Lilja Matilda (Toikka Elina), Vesterinen Heidi (Korte Matti), Nyman Lenita (Hyytiäinen Arto).

Tekninen lautakunta: puheenjohtaja Riikonen Hannu (varajäsen Kettunen Eija), Linnakoski Teemu (Moisander Marja), Paunonen Melinda (Toikka Pertti), varapuheenjohtaja Sintonen Risto (Kuusela Jorma), Laine Kari (Lahti Timo), Ahjoniemi Satu (Österlund Krister), Berglöf-Isotalo Minna (Torjama Jiida), Velin Raino (Laine Mikko), Hallenberg Teija (Rosvall Jaana).

Ympäristölautakunta: puheenjohtaja Ala-Hiiro Veikko (varajäsen Lehtonen Pertti), varapuheenjohtaja Toikka Elina (Sundström Mia), Liesmala Anssi (Lindström Olli), Sinervä Kati (Savolainen Heidi), Lindfors Harri (Lehtoranta Jukka), Boström Marianne (Örnmark Heidi), Ryyppö Roosa (Pihlaja Kristiina), Heathfield Duncan (Åman Pasi), Hentunen-Vanninen Tiina (Reikko Laila).

Tarkastuslautakunta: puheenjohtaja Etolin Katja (varajäsen Kalliaisenaho Mika), varapuheenjohtaja Ojanen Mikko (Kinnunen Anja), Venho Sanna (Jarila Arttu), Leinamo Liisa (Lilja Matilda), Stigell Reima (Berglöf-Isotalo Minna), Savola Heikki (Valkas Timo).

Keskusvaalilautakunta: puheenjohtaja Hyytiäinen Arto, varapuheenjohtaja Liljasto Heikki, Kettunen Eija, Riekkinen Anna-Liisa, Berglöf-Isotalo Minna. Varajäsenet järjestyksessä, jossa he tulevat jäsenten sijaan: Hellgren Päivi, Laine Kari, Kinnunen Anja, Salo Maritta, Korte Matti, Brofeldt Irene, Hallenberg Teija, Kumpulainen Kitti, Hjelm Jukka, Lehto Jarmo.

Perusturvakuntayhtymä Karviaisen yhtymähallitus: Palenius Timo (Stenholm Aulis), Sintonen Risto (Tallgren Mika), Lehtonen Pertti (Henttonen Antti).

Perusturvakuntayhtymä Karviaisen tarkastuslautakunta: Arvila Olli-Pekka (Laine Kari), Berglöf-Isotalo Minna (Torjama Jiida).

Käräjäoikeuden lautamiehet: Sinervä Kati, Tallgren Mika.

Uskotut miehet: Kettunen Eija, Ojanen Mikko, Boström Marianne, Åman Pasi, Henttonen Antti, Toikka Elina, Savola Heikki, Hyytiäinen Arto.

Valinnat ovat virallisia sen jälkeen kun valtuuston kokouksen pöytäkirjantarkastajat ovat hyväksyneet pöytäkirjan ensi viikon maanantaina.

Kommentoi